A Szociális és Munkaügyi Minisztérium által indított kampány egyik óriásplakátján olvastam, hogy a 20 év körüli Kolompár Gina egyetemre szeretne járni. Erről álmodozik. Ez helyes. Amúgy Szabó Judit, Kis Eszter és Kovács Zsuzsa is erről álmodozik, csak ők nem kapnak plusz pontokat a felvételin pusztán a származásuk miatt. Hiába szereznek tehát 2-3 ponttal többet, Gina álma válik valóra. Hogy nem ő az alkalmasabb? Nem baj, szoclib kormányunk megint tett a roma-felzárkóztatásért. Mint anno az átkos "parlamenterei" esetében, teljesül a kvóta.
Szerintem ez így egyszerűen gyomorforgató. Az esélyegyenlőség megteremtését nem az érettségi után kellene elkezdeni, és nem szabad, hogy diszkriminatív legyen, hiszen hogy lehet egyenlőségről beszélni, ahol direkt kivételezek? Mert mi is történik itt? Nem azt érik el, hogy a cigány gyerekeket általános iskolába adják a szüleik, hanem mesterségesen határozzák meg, hogy ki szerezzen diplomát.
Pedig az lenne a lényeg, hogy BÁRKI csak akkor kerülhessen be az egyetemre - főleg most, amikor mindenki arról beszél, hogy túlképzés folyik - ha alkalmas és rátermett!
Gina meg álmodozás helyett tanuljon szorgalmasan és akkor bejut az egyetemre. Diplomás anyukaként, a karrierépítés után pedig járassa iskolába a gyermekét, küldje gimnáziumba és akkor majd ő is bejut az egyetemre ha akar.
Ezt a célt azonban nem pluszpontokkal és reklámplakátokkal, hanem (cél)tudatos - és sajnos tényleg hosszú ideig tartó - MUNKÁVAL lehet elérni.
Annak a feltételeit teremtse meg a kormány. Első lépésként mondjuk a családi pótlék kifizetését kösse az iskolaköteles gyerekek iskolalátogatáshoz és ne zárja be az általánosokat.
Ti mondtátok