Arra sajnos nincs időm, hogy a 2008-as Eb mintájára naponta, meccsenként írjak fantasztikus elemzéseket és összefoglalókat, de körönként azért – ha csak egy-két mondatban is, - de jól megaszondom a magamét.
„A” csoport:
Dél-Afrika – Mexikó 1:1 (0:0). Utóbbi erősebb, képzettebb és jobb volt, de hiába dominálta a 90 percet, mégis örülhetett a döntetlennek, mert a végig védekező házigazda első értékelhető akciójából Siphiwe Tshabalala, a rasztahajú balszélső nagyon nagy gólt rúgott. Ez majd hoz neki egy jó kis szerződést francia bajnokságba.
Uruguay – Franciaország 0:0. A gall kakas olyan fergeteges támadójátékkal uralta a meccset, hogy az uruk röhögve megúszták kapott gól nélkül. Győzni nem akartak, de ez az X nekik elég volt. Domenech zsenialitását jelzi, hogy Anelka egyszer kapott egy labdát!
„B” csoport:
Dél-Korea – Görögország 2:0 (1:0). Félidőnként egy góllal minimum jobbak voltak a modern robotok, akik még mindig nagyon tudnak futni, de már a labda sem zavarja őket. A védelmi hibáknak meg kifejezetten örülnek. A 2004-es EB óta a görögök minden verésre rászolgáltak!
Argentína – Nigéria 1:0 (1:0). Egy korai (bár szabálytalan) góllal teljesen megérdemelten nyert Maradona csapata, mert feltétel és félelem nélkül támadtak és mert a Zöld Sasok olyan messze voltak a szárnyalástól, mint egy vemhes fehérbálna. Messivel bajok vannak, mert 3 helyzetet is elbaltázott. Higuaín ugyanennyit rontott, de tőle ez (nem kieső spanyol csapatok) ellen teljesen megszokott.
„C” csoport:
Anglia – USA 1:1 (1:1). Gerrard már a negyedik percben rúgott egyet, hogy Green 25-ről betenyerelhessen egyet maga mögé. Pedig nem rossz kapus. Mindenesetre nem fog többet védeni a VB-n. Az USA messze a várakozásaim alatt teljesített. Elnézve őket, a várakozásaim voltak túlzók.
Algéria – Szlovénia 0:1 (0:0). Ezért sok a 32 csapat egy világbajnokságra! Szlovénia 3 ponttal többet, Algéria viszont éppen annyi pontot szerzett, mint amennyit megérdemelt. Ki lett volna írva, hogy támadni tilos?
„D” csoport:
Szerbia – Ghána 0:1 (0:0). Ez sem volt valami nagy vaszisztdasz, de legalább két jó erőkből álló együttes játszott. Hogy egy fekete-afrikai csapat javára éppen a taktikai fegyelem (buta szerb szabálytalanságért kiállítás, majd egy másikért ghánai büntető) döntsön, mindenesetre meglepő.
Németország – Ausztrália 4:0 (2:0). Szomorúsággal töltött el, hogy a VB első igazán jó játékát a németek nyújtották, de ez az igazság. Az első dugó után az auszik szétestek, mint egy kínai mozgólépcső, a Nationelf viszont nem állt le. Nem szokásuk. Mentek mint a meszes.
„E” csoport:
Hollandia – Dánia 2:0 (0:0). Az Oranje mázlija. Egy röhejes öngóllal, majd egy szerencsés találattal olyan meccset húztak be, amin az ellenfél fikarcnyival sem volt rosszabb. Ez viszont az esélyesek ismérve.
Japán – Kamerun 1:0 (1:0). Tragédia. Nem az, hogy kikapott Kamerun, mert éppenséggel 0 pontot érdemelt, hanem hogy kezd nyilvánvalóvá válni: ezen a VB-n a védekezésen van a hangsúly, senki nem vállal kockázatot, a csapatok egy-egy kontrából találnak csók gólt (most éppen Honda). A meccsek ennek megfelelően unalmasak.
„F” csoport:
Olaszország – Paraguay 1:1 (0:1). Az olaszok jobbak voltak, mint vártam, de Paraguay úgy védekezett ahogy vártam. Daniele de Rossi egyenlítésével oda a telitalálatom (pedig milyen szép tipp volt a (0:1!), de ha az Albirroja ilyen teljesítményért kapott volna 3 pontot, az még a szlovén és japán győzelemnél is felháborítóbb lett volna.
Új-Zéland – Szlovákia 1:1 (0:0). Végre egy kis öröm. Új-zéland a 93. percben egyenlített. A káröröm is öröm!
„G” csoport:
Elefántcsontpart – Portugália 0:0. Ez jól sikerült! Apám bográcsgulyásáról beszélek, mert a meccset nem láttuk. Az összefoglaló alapján nem maradtunk le semmiről… Lassan az lenne a meglepetés, ha történne valami érdemleges támadófutballra emlékeztető valami a pályákon!
Brazília – Észak-Korea 2:1 (0:0). A fejletlen robotok is tudnak meglepően jól játszani! A Seleçao harmatos volt, ötlettelen és erőlködő, míg a kis sárgák rohantak, mint a szervezett egér, szórványos, de tudatosan felépített támadásaik voltak az elbikázott labdák helyett. Kaptak ugyan egy Maicón malacot a rövidre (hála a jó képességű Ri Mjong Guk kapusnak), meg egy gyönyörűt, de aztán szépítettek! Még az egyenlítésért is támadtak! Ez nemhogy szambának, de még Dungának is kevés lesz.
„H” csoport:
Honduras – Chile 0:1 (0:1). Ahogy az várható volt, Chile hozta a számára kötelezőt, de hogy a továbbiakban mire lesz elég az erejük, azt nem tudni. Nagyot meccselnek majd Svájccal. (Spanyolországgal - szerk.)
Spanyolország – Svájc 0:1 (0:0). Az ilyen ótvar bekkelő csapatok miatt tudom gyűlölni ezt a sportágat. Ekkora különbség az idei VB-n még nem volt két csapat között. Igen, ennyit Ausztrália is nyújtott a Nationelf ellen! De ha 10 emberrel bekkelsz és a 60. percben az első kontrádból találsz egy röhejes gólt, akkor nyerhetsz. Gusztustalanabb volt, mint a görög EB győzelem... Rehhagel, Mourinho és Hitzfeld eredményei elvitathatatlanok, de csapataik rendre meggyalázzák a labdarúgást. A „hősies” és „önfeláldozó” védekezés ugyanis nem futball!
Tanulság: védekezni már a kicsik is tudnak, kockáztatni még a nagyok sem mernek. Unalmasak a meccsek, mert a gólt elkerülni és nem megszerezni próbálják. Ha valaki mégis megkísérli, kíméletlenül lekontrázzák. A futball nyilvános kivégzése zajlik. 4 csapat ellenáll a tendenciának, de Argentínával és Németországgal ellentétben Mexikónak és Spanyolországnak ez nem hozott szerencsét.
Ti mondtátok